Menu Zamknij


Co właściwie oznacza, że kosmetyk jest naturalny?

 

Naturalne kosmetyki… Coraz częściej wybieramy je zamiast tych „chemicznych”. Ale co właściwie oznacza, że kosmetyk jest naturalny? Dobre pytanie! Na drogeryjnych półkach widać bardzo dużo haseł: „produkt w 90% naturalny”, ale czy to rzeczywiście prawda? Niejednokrotnie firmy, pisząc te hasła na kosmetykach, mają na myśli 90% składników. Na przykład, jeżeli szampon składa się z 10 składników i na jego opakowaniu widnieje napis „90% natural”, to 9 z 10 elementów jest naturalnych. Jest to podchwytliwe, ponieważ nie wszystkie czynniki występują w kosmetykach w tej samej ilości. Te 9 naturalnych składników może być 1/10 całego kosmetyku. Na szczęście składy produktów są dla nas ogólnodostępne. Istnieje jedna zasada, według jakiej są komponowane: składniki występujące w największej ilości zawsze widnieją na początku składu.

Etykiety kosmetyków naturalnych
Etykiety kosmetyków naturalnych

 

Więc jakich elementów unikać? Przede wszystkim mikroplastików. To nic innego jak zmielony w drobny mak plastik. Stosowany jest głównie jako substancja złuszczająca i zagęszczająca. Mikroplastiki są nad wyraz szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska. Podczas stosowania produktów zawierających polimery przenikają one przez naszą skórę. Może to powodować zaburzenia rozwoju mózgu i wpływać na pracę genów. Pozostała część tworzywa sztucznego (zawartego we wspomnianych wcześniej mikroplastikach) przedostaje się do środowiska w ściekach.

Mikroplastik pod przybliżeniem
Mikroplastik pod przybliżeniem

 

Dużym problemem jest też to, że niewiele ludzi wie, jak mikroplastiki przedstawiają się w listach składników. Jeżeli należycie do tej grupy, poniższa lista pomoże wam to nadrobić 😊.

  • Polyethylene, Polypropylene (peelingi, pasty do zębów, odżywki do włosów, żele pod prysznic)
  • Polyethylene, Terephthalete (lakiery do paznokci)
  • Polyester, Polyester-1, Polyester-11 (odżywki do włosów i paznokci, emulsje, kosmetyki do układania włosów, kosmetyki kolorowe)
  • Nylon-12, Nylon-6, Nylon-66, Polyamid (pomadki, baza pod cienie, kremy BB, podkłady do makijażu)
  • Polyurethane, Polyurethane-2, Polyurethane-14, Polyurethane-35, Polyimide, Polyimid-1 (kosmetyki do układania włosów)
  • Acrylates Copolymer, Acrylates Crosspolymer, Allyl Methacrlates Crosspolymer, Acrylates/C10-30 Alkyl, Acrylate Crosspolymer (żele do włosów, odżywki, maski na bazie hydrożelu, tusze do rzęs, lakiery do paznokci, kremy BB)
  • Polyquaternium-7 (szampony, odżywki do włosów, mydła, żele do kąpieli, pianki oraz kremy do golenia, lakiery do włosów)

*w nawiasach podałam przykładowe kosmetyki, w których występują poszczególne składniki

 

Oprócz mikroplastików, nienaturalnymi składnikami są tzw. SLS-y, SLES-y i PEG-i. W składach występują pod nazwami Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate i Poliethylene Glycol (lub skrótem PEG-x, gdzie x oznacza liczbę). Pierwsze dwa to sztuczne substancje spieniające. Nie mają one żadnej innej funkcji poza wytwarzaniem przyjemnej piany. Z kolei PEG-i poprawiają konsystencję kosmetyku. Wniosek: są to substancje, które wpływają tylko i wyłącznie na przyjemność stosowania, nie na skuteczność 😉.

Drodzy Czytelnicy, warto analizować składy kosmetyków! Unikając mikroplastików i chemikaliów, pomożecie nie tylko swojej skórze, ale także naszej Ziemi😄.

Zuzanna Binięda-Pastwa

Opublikowany wArtykuł
}