Menu Zamknij
Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej “COSTERINA”

 

Historia Targów

Kościerzyna ma wielkie tradycje czasopiśmiennicze i wydawnicze. Stąd wywodzi się wielu twórców literatury kaszubskiej, na czele z Aleksandrem Majkowskim. Dlatego miejsce organizowania targów jest jak najbardziej zasadne.

Organizacją targów do 2002 roku zajmował się Kościerski Dom Kultury. Od 2003 roku organizacja targów pod względem merytorycznym spoczywa na Bibliotece Miejskiej w Kościerzynie, której zadaniem jest śledzenie rynku wydawniczego, nawiązywanie kontaktów z autorami i wydawcami. Nasza impreza nie ma mieć wyłącznie komercyjnego charakteru. Ma stanowić niejako formę promocji autorów i wydawnictw literatury kaszubskiej i pomorskiej., a także czytelnictwa. Kościerskie targi przyciągają wydawców, autorów, środowiska naukowe, bibliotekarzy, księgarzy oraz miłośników książek. Na targach istnieje możliwość bezpośredniego zakupienia książek po cenach promocyjnych. W trakcie trwania targów odbywają się na scenie wywiady z autorami i wydawcami oraz czytanie fragmentów utworów . Czytelnik /nabywca/ książek ceni sobie pozyskanie autografu pisarza.

Pomysłodawcą organizacji targów był prof. zw. dr hab. Tadeusz Linkner i nadal aktywnie realizuje swój pomysł, będąc przewodniczącym komisji oceniającej publikacje zgłoszone do konkursu.
Od początku istnienia Targów autorzy i wydawcy ubiegają się w konkursach o nagrodę „Remusowej Kary” w kategorii wydawnictw literatury kaszubskiej oraz nagrody dotyczącej wydawnictw literatury pomorskiej. Cieszy nas fakt, iż nagrodzeni autorzy w wydawanych przez siebie publikacjach zaznaczają otrzymaną nagrodę na obwolutach swoich książek.

Na przestrzeni 10-lecia gościliśmy następujące wydawnictwa: CZEC, Bernardinum, Książnicę Pomorską, Marpress, Polnord Oskar, Region, Rost, Słowo Obraz Terytoria, Instytut Kaszubski w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego, BIT, Wydawnictwo NOWATOR Papier i Poligrafia, Media Kociewiak, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.


}